Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Etkinlikler (Kilitli Forum Kilitli Forum)
 GÖRELE SES FORUM // GİRESUN - GÖRELE | GÖRELE | GÖRELE TURİZM | Etkinlikler
Mesaj icon Konu: Sisdağı ve Sisdağı Yayla Şenlikleri Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
goreleses
Yönetici
Yönetici


Kayıt Tarihi: 01-Ocak-2006
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 690
Alıntı goreleses Cevaplabullet Konu: Sisdağı ve Sisdağı Yayla Şenlikleri
    Gönderim Zamanı: 05-Ocak-2008 Saat 00:07
Görele ilçe sınırları içinde bulunan Sis Dağı, Doğu Karadeniz sıradağları’nın uzantılarından biridir; yüksekliği 2182 metredir. Sahile 40 km. uzaklıkta olan Sis Dağına 1,5–2 saatte ulaşılmaktadır. Sis Dağı üzerinde yirmiyi aşkın oba vardır. Obalar çevrede bulunan köy ve kasabaların adları ile anılır. Obalardan bazıları şunlardır: Eynesil, Şarli, Gülefyurdu, Ağalar Tamı, Ağılık Düzü, Yatak Yeri, Bakır Alanı, Erkek Su, Han Yanı, Ambarlı ve Örümcek obaları olarak sayabiliriz. Deniz seviyesinden en çok ulaşılan ve en yüksek yer olması Sis Dağının önemini artırmaktadır. Sis Dağına ulaşım için daha çok iki güzergâh kullanılır. Eynesil Ören Beldesi yolu, Şalpazarı, Geyikli ve Ağasar derelerini takip eden yol. Bunların dışında yakın çevre köylerde kendi belirledikleri patika yollardan ulaşırlar. Her yıl çevre yerleşim yerlerinin katılımı ile Temmuz aylarında Sis Dağı şenlikleri yapılır. Sis Dağı “C statüsünde Milli Park” olarak korunmaya alınmıştır.
 
 
“Öyle bir tutku ki asırlardır süren özlemin, yaşam biçimin doğa aşkını günümüze yansıyan bölümüdür. Yayla kültürü, doğa ile iç içe yaşamak binlerce yıllık göçebe geleneğinden kaynaklanmaktadır. Anadolu’ya taşınan bu anlayış günümüzde farklı uygulamalarla devam etmektedir. Eskilerin yol hikâyelerinden başlamak istiyorum. Kış mevsiminde karla kaplı olmayan sahil şeridinde otlayan hayvanlar yaz aylarında geniş otlakların bulunduğu yaylalara çıkarıldı. Okulların kapanması ile sahildeki boğucu nemli havadan kaçan insanlar yaylalara göç etmişlerdir. Mısır tohumlarının tarlaya ekilmesinden sonra başlayan hazırlıklar yolda ve yaylada gerekli olan ihtiyaçların at, katır gibi hayvanlara yüklenmesiyle yola çıkılır. Eskiden yapılan yayla göçleri bir yaşam biçiminin, tutkunun folklorik izleridir. İhtiyaçların doğrulduğu sepet (şelek) sırtlarda, süslü boncuklarla, püsküllü boğazlarına ziller (çan, kelek) bağlanan hayvanlar neşe içerisinde türkülerle devam eden yolculuk.”
 
 
Kaynak: Görele Belediyesi
 
 
SİS DAĞI YAYLA ŞENLİKLERİ
 
Dizi ve Filmlere konu olan sislerle çevrili muhteşem bir doğaya sahip olan Sis Dağı Trabzon - Giresun sınırında Görele İlçe sınırları içerisinde bulunmaktadır. Sis Dağı'nda her sene geleneksel olarak Yayla Şenlikleri düzenlenmektedir. Sislerle kaplı yaylada muhteşem bir doğa ve eğlencenin doruk noktası sizleri bekliyor. Sisdağına Görele'nin Çavuşlu beldesinden çıkılıyor.
 
Sis Dağı Yaylası Şenlikleri her sene Temmuz ayının 4.cü Cumartesi günü gerçekleştiriliyor.
 
SİS DAĞI YAYLA ŞENLİKLERİNDEN GÖRÜNTÜLER
 
 
 


Düzenleyen goreleses - 05-Ocak-2008 Saat 00:21
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.06
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide