Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  TakvimTakvim  Forumu AraArama  YardımYardım
  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Görele'de Turizm (Kilitli Forum Kilitli Forum)
 GÖRELE SES FORUM // GİRESUN - GÖRELE | GÖRELE | GÖRELE TURİZM | Görele'de Turizm
Mesaj icon Konu: Görele'de Turizm! Buraya TIKLAYIN! Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
goreleses
Yönetici
Yönetici


Kayıt Tarihi: 01-Ocak-2006
Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 690
Alıntı goreleses Cevaplabullet Konu: Görele'de Turizm! Buraya TIKLAYIN!
    Gönderim Zamanı: 05-Ocak-2008 Saat 00:59

Giresun, sahip olduğu doğal ve tarihi değerler açısından turizme oldukça elverişlidir. Turizm sezonu, ülkenin batı ve güney sahillerinde olduğu gibi uzun değildir. Bununla birlikte son yıllarda turizm hareketlerinde bir gelişme olmaktadır. Deniz turizmi için iklim uygun olmaması, talebi tarih ve doğa turizmine doğru kaydırmaktadır.

            Yörede bulunan yaylalar önemli bir doğal kaynaktır. İl merkezinde ve ilçelerde bulunan tarihi eserler yeterli zenginlikte bulunmamasına rağmen, gerekli tanıtım ile belirli bir ilgi oluşturma şansına sahiptir.

 İklim ve bölgesel özellikler nedeniyle Giresun’da, güney sahillerimiz benzeri dış turizme dönük bir kullanımı düşünülemeyeceği açıktır. Ancak, özellikle ilin yerli nüfusuna ve çevresindeki iç yerleşmelere yönelik ve daha çok orta gelir grubunun talebini karşılamaya dönük deniz turizminin teşviki yararlı görülmektedir.

1970’li yıllarda, turizme gerekli önem verilmeye başlanmıştır. Kuşçulu köyü ile Çavuşlu’da birer motel inşa edilmiştir. Günümüzde ise bu motellerin hiç biri faaliyet göstermemektedir.

Görele’nin turizm bürosu yok, turistik eşya yapanı veya satanı çok az ve tanıtım yerli değil. Eskiden köylerde dokunan pamuklu ketenler, günümüzde hiç yapılmamaktadır. Günümüzde, ülkemizin turistik yönden gelişmiş yerlerinde satılan, pamuklu ketenler, şile bezleri eskiden köylerimizde de dokunabilmekteydi. Bu günümüzde de yapılabilseydi; yöre halkımıza, gelir ve iş sağlayacak, Görele’nin ise tanıtılması sağlanacaktır

Sonuç olarak; turizm konusunda yörede yayla turizmine öncelik verilmelidir. Deniz turizmi, hem yöneleceği kesim, hem de4 ekonomiye katkısı yönüyle oldukça sınırlıdır.

Görele’nin yayla turizmi Sis Dağı’nda yapılmaktadır. Küçük yaylalar topluluğundan meydana gelmiş olan Sis Dağı (Otçu Göçü) Şenlikleri, her yıl Temmuz ayında yapılmaktadır. Sis Dağı şenliklerine, ilki 24–25 Temmuz 1999’da yapılan Dokuzgöz Yayla Şenlikleri de eklendi. Bunların yanında haç Dağı’nda tarihi açıdan ayrı bir önem arz etmektedir.

 
 
Kaynak: Görele Belediyesi
IP
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.06
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide