Oğuzhan K.arslan

Köylü Pazarı Nerede Belediye?

Geçtiğimiz günlerde Facebook’ta Fikret Ak’ın fotoğraf albümlerini dolaşırken, Görele’de yağan sağanak yağış görüntüleri gözüme takıldı.

Her fotoğrafta yağmurun şiddetini izlerken, yağmurdan kaçmaya çalışanların ve şemsiye yetiştiremeyen insanların sırılsıklam halini gördüm.

Özellikle dikkatimi çeken de Köylü pazarının haliydi…

İki kuruşluk sebze-meyve satmak için sabahın köründe Çarşıdaki köylü pazarına gelenler o sağanak yağmurun altında sersefil bir halde halen rızkını çıkartmanın derdindeydi.

Yaklaşık kaç yıldır bilmiyorum; Görele’ye “Köylü Pazarı” kazandıracağını söyleyen Görele Belediyesini düşünüyorum da…

Kaç yıl geçmesine rağmen bir yer yapmak bu kadar mı zor?

Üstelik sağı solu sıkıştırınca, “Giresun Günleri” , “Kemençe ve Horon Festivali” ‘ne sponsor bulunabiliyorken, böyle bir Köylü pazarı neden yapılamıyor yıllardır?

Köylü pazarını yap, ismini ve duvar reklamını sponsor olan firmaya ver. Ne olacak ki! Yeter ki iş yapılmak istensin, yeter ki çabalansın bir şeyler için…

Yıllardır Çarşı içerisindeki Köylü pazarında oturma yerleri bile olmayan o yaşlı eli öpülesi teyzelerimi, dedelerimi, iki kuruş rızk kazanmak için bekleyen umut dolu gözlerini gördükçe öpesim geliyor ellerinden. İnsanın içi sızlıyor o hallerine.

Günümüzde Belediyeler daha sosyal bir hizmet yapısına bürünürken, gelir kaynakları belki kısılan fakat kaynak oluşturmasının da önü açık olan Görele Belediyesi neden halen bu konuda eksik kalıyor?

Yıllar önce yazdım, Görele Belediyesi’ne Proje Önerileri isminde bir yazı. Belediye Yetkilileri teşekkür ettiler. O yıldan bu güne bakıyorum da, teşekkür aldığıyla kaldı bu yazı ve yazıdaki projeler…

Köylü pazarının neden yapılmadığı geçtiğimiz günlerde bir gazetece yine sorgulandı, her gelişmeden sonra basında veya belediye sitesinde açıklamalarını gördüğüm ve yakinen de tanıyıp sevdiğim Ertuğrul Melikoğlu’nun bu konuda neden sessiz kaldığını merak ediyorum.

Yılda 1-2 kez, Adapazarı – Akyazı – Kuzuluk beldesine gidiyorum. Kuzuluk Belde olmasına rağmen, çok düzenli, ufak ve kullanışlı bir köylü pazarı var ki, harika! Gözleme, ekmek, meyve, sebze, pekmez, peynir ne ararsan var ve sürekli aktif bu Köylü pazarı.

Şimdi soruyorum, bir belde belediyesi bunu sağlayabiliyorken, Koskoca Görele Belediyesi bu konuda neden yıllardır halen bir proje üretemiyor, ya da ürettiği projeleri faaliyete geçiremiyor?

Her Göreleli gibi Belediyeden bu konuda adım atılmasını bekliyoruz artık, geçtiğimiz dönem altyapı çalışmaları v.b. etkinliklerde gördüğümüz Görele Belediyesini, sönük geçen bu döneminde daha aktif görmek istiyoruz. Çünkü Görele’nin kaybedecek bir günü bile yok. Daha da gelişmek, daha da sosyalleşmek zorunda!

Görele’nin vizyonu da misyonu da bu projeleri hayata geçtikçe daha da büyüyecektir. Yeter ki yapılsın , sözü verilenler…


Oğuzhan KILIÇARSLAN

info@oguzhankilicarslan.com

www.goreleses.com

Bu Yazı 391 defa okunmuştur..---------------------- Yorumlar ----------------------

Yorum eklemek için aşağıdaki formu doldurun..

Adınız  :

Şehir  :

Yorumunuz  :